För 47:e året i rad arrangerar Borensbergs Gymnastikförening sin årliga luciauppvisning.  

För medlemmarna innebär det hårdträning inför arrangemanget i Hällaskolans sporthall lördagen den 15 december. Varje år har uppvisningen ett speciellt tema och i år är temat hav. Det kommer märkas genom bland annat musiken och gymnasternas klädval.‬ ‪

Av föreningens 400 medlemmar, deltar närmare 300 personer på något sätt i uppvisningen. Åldern på gymnasterna som deltar sträcker sig mellan 5 och 55 år och representerar alltifrån barn och nybörjare, till elitaktiva och motionärer.

Artikelbild

| Maria Nordenberg

Irene Warmer är aktiv i föreningen som både motionär och ordförande. Hon ser luciauppvisningen som ett tillfälle för föreningens medlemmar att visa upp vad de lärt sig under året, samtidigt som det är ett mysigt inslag för Borensbergsborna. 

 – Inledningsdansen kräver mycket extra träning och är speciellt koreograferad för att passa årets tema, havet. Det är hela 70 gymnaster som deltar i själva inledningsdansen. ‬Irene berättar att träningen inför uppvisningen börjar redan tidigt under höstterminen. ‬

Irene tycker att det finns flera anledningar att komma till uppvisningen. 

– Det är härligt att få uppleva all glädje och entusiasm som gymnasterna sprider. Det är många fina gymnaster som deltar. Vi brukar fylla hela Hällaskolans sporthall som rymmer närmare 350 personer, vilket gör att man ‪kommer i en härligt julstämning.‪ Det är en hel del Borensbergsbor som återkommer varje år. ‬